.

  • 2011.jpg
  • 2012 IMG_1328.JPG
  • 2012 IMG_1335.JPG
  • serce1.jpg

Aktualności

Głos dla Renaty

Organizując II Brzeski Bieg Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych im. Stanisława Chudyby od każdego wpisowego 5 zł przeznaczyliśmy na pomoc dla Pani Renaty Maciaś z Wojakowej – ofiary wypadku drogowego który miał miejsce w miejscowości Wytrzyszczka w dniu 30 lipca 2007r. W zamyśle, to miał być taki znak solidarności, bo przecież zebrana kwota nie jest duża. Raczej właśnie taka kropla w oceanie potrzeb.

Po spotkaniu i rozmowie z rodziną okazało się że, co prawda, pani Renata jest osobą bardzo ciężko poszkodowaną i zupełnie uzależnioną od opieki innych ludzi, ale zachowała całkowicie sprawny umysł w niczym nie odbiegający od umysłu zdrowego fizycznie człowieka. Spróbujmy sobie wyobrazić jak czuje się człowiek zupełnie świadomy tego co się wokół dzieje i niemogący praktycznie nic zrobić, nie może niczego powiedzieć? Zupełna bezradność. Pani Renata Maciaś ukończyła Liceum Zawodowe w Tęgoborzy, a następnie dwuletnie Studium Informatyczne. Jak każdy z nas, miała swoje plany i marzenia. Dzisiaj te marzenia są już całkiem inne. To pragnienie nawiązania kontaktu z otoczeniem. Na wszelkie sposoby stara się jakoś dawać znać otoczeniu, że wszystko rozumie. Mimika twarzy, a zwłaszcza w pełni świadome inteligentne oczy, nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości.

 

W tej sytuacji mamy nowe zadanie. Ten tysiąc złotych zebrany z wpisowego od biegaczy, będzie „funduszem założycielskim” pod bardziej ambitny projekt, niż drobna doraźna pomoc.

Dzisiejsza technika pozwala zrobić coś, co jeszcze kilka lat temu było absolutnym science fiction - odpowiednie urządzenie kierowane wzrokiem pozwala osobie niepełnosprawnej przemówić. Komputer, który my, ludzie zdrowi, często używamy do zabawy, oglądania filmów czy gier komputerowych, może być głosem człowieka, jego bramą do komunikacji ze światem. To oczywiście sporo kosztuje, ale nie jest poza naszym zasięgiem.

Kiedy myślę o zegarkach za kilkadziesiąt tysięcy, które niektórzy dostojnicy muszą koniecznie mieć, żeby się poczuć odpowiednio dowartościowani i godni szacunku, a które kosztują więcej niż sprzęt umożliwiający osobie niepełnosprawnej kontakt z otoczeniem i godniejsze życie – to przychodzi mi na myśl fragment wiersza ks. Romana Indrzejczyka  „Chcę żebyś uwierzył w zwykłych dobrych ludzi, a gdy ich nie widzisz? Ty masz takim zostać”.

Nie kołatam do bogatych tego świata, noszących na rękach zegarki za trzydzieści tysięcy złotych - ich ręce są puste. W imieniu pani Renaty, jej córeczek i najbliższej rodziny, ośmielamy się prosić o pomoc tych z Państwa, którzy co prawda nie noszą drogich zegarków, ale za to wiedzą jak cenny jest czas który został nam dany i potrafią go dobrze wykorzystać

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.  Pozwólmy żeby w ten dzień wspaniała młoda kobieta, mogła przemówić do swoich córeczek i męża. Po raz pierwszy od sześciu lat, po tylu cierpieniach. Pozwólmy przemówić prawdziwie ludzkim głosem sobie samym. Ten głos jest w każdym z nas, nie dajmy mu milczeć. Jak uczy Św. Mikołaj Serbski (Welimirowicz): prawdziwą miarą pokrewieństwa, rzeczywiście zbliżającą ludzi i narody, jest nie tyle krew, ile miłosierdzie. Nieszczęście jednego i miłosierdzie drugiego człowieka  czynią ich bliższymi sobie i bardziej spokrewnionymi niż krew rodzeństwa. Dla rodzeństwa według krwi - Bóg jest tylko Stwórcą; dla duchowych, zrodzonych z miłosierdzia - Bóg jest Ojcem

Zrobimy to razem. Nawet nieduża wpłata, 10, 20 czy może 50 zł. to ogromna pomoc. Na tyle nas przecież stać. Nie patrzmy że to mało. To kropla w oceanie, ale nie byle jaka kropla – to świadectwo naszego człowieczeństwa. Być może ta kropla kiedyś będzie tą która przeleje czarę i nie będzie to czara goryczy. To co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenia Twojemu życiu (Albert Schweitzer).

Nie często trafiają się wielkie okazje żeby zrobić coś spektakularnie dobrego w życiu, coś bohaterskiego, ale te małe okazje trafiają się codziennie i właśnie z tego tka się tkanina naszego życia o niepowtarzalnym wzorze. Jesteśmy artystami swojego życia i nikt nas w tym nie może zastąpić. Starajmy się utkać naprawdę piękne dzieło.

Zapraszamy na naszą stronę  fundacjalazarus.pl Tam w zakładce „Zakręcona Akcja” znajduje sie więcej informacji o Pani Renacie Maciaś. Tam też wkrótce będziemy podawać kolejne informacje na temat wybranego najbardziej odpowiedniego dla pani Renaty sprzętu, oraz przebiegu naszej akcji. Wszystkim zainteresowanym, którzy prześlą zapytanie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  bardzo chętnie udzielimy dodatkowych informacji. Postaramy się też przygotować mały prezent dla wszystkich ludzi dobrego serca, którzy pomogą pani Renacie zrealizować jej marzenie. Wpłaty na zakup sprzętu oraz pokrycie kosztów rehabilitacji prosimy dokonać  na rachunek: Fundacja Edukacji i Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza   BGŻ S.A. Oddział w Brzesku nr 44 2030 0045 1110 0000 0294 1420

 

 

 

NZOZ Gnojnik

NZOZ Gnojnik

Pinstripe Design

Pinstripe Design